İyi ve Kötü Arkadaşlık

İSLAM - 23.09.2013 16:34
Bu kötü arkadaşlıklar içinde Allah’tan korkan ve O’nu hatırlatan arkadaş çevresiyle birlikte zaman geçiriyor olmak büyük bir şükür vesilesidir. Sırlarımızı verdiğimizde kendisinden emin olduğumuz dostluklar ne güzeldir!
Esra Toprak / Nisanur Dergisi:
 
“Hayrın afeti kötü arkadaştır. Aklın meyvesi iyilerle arkadaşlıktır.” (Hz. Ali)

İnsan, bireysel olarak her şeyin üstesinden gelemediği gibi mutlaka birilerine muhtaç olacaktır. Ailesi, akrabası, çevresi ve arkadaşları… Özellikle arkadaşlık diğerlerinden oldukça farklıdır. Ve belki birçok gencin ailesine, akrabasına gösterdiği sıcaklıktan daha fazladır arkadaşlarına göstereceği sıcaklık. Dertleri, heyecanları, duyguları, sırları, güzellikleri ve hüzünleri paylaşma adına ‘arkadaş’ daha samimi gelir. Ve belki ailenin sıkıntısı varsa bu bile bir arkadaşla paylaşılır. Yani bir insanın, özellikle gencin arkadaşa duyduğu ihtiyaç daha fazla olur. Bu açıdan kimlerle diyalog kurup arkadaşlık ettiğimizin bilincinde olmalıyız.

Aslında arkadaş çevresi her yaş grubu için önem arz eder. Bir çocuğun bile arkadaşlarına müdahale edilir. Hayatı anlamaya ve yeni kavramaya çalışan bir genç kızın arkadaş çevresi de çok önemlidir. Çünkü arkadaşlık etkileyendir, etki edendir her konuda. Düşünceleri, kıyafetleri, konuşmaları, eylemleri… O kişiliğin oluşumu döneminde karşımızda her haliyle kötü arkadaşlık tipine sahip bir çevre varsa o çevre, kişilik oluşturmada bizi etkileyen önemli bir faktör olur. Her halükarda bilinçli bir seçim gerekir.

Günümüz arkadaşlıklarına baktığımızda birçoğu menfaat merkezli olup arkadaşlığın amacı bu yöndedir. Ya da arkadaşlıkların kıyafetleri, önceki ay değindiğimiz marka takıntısı veya...
 
 
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş,önerileriniz ve yorumlarınız değerlidir. yorum sahipleri yazdıkları her yorumdan sorumludur
yorumlarınızda hukuka aykırı cümleler kullanmak şahıs veya kurumlara kişilik hakaretinde bulunmak cezai işlem gerektirir.


Yorumlar Yükleniyor..