SSK prim indirimi süresi ile ilgili açıklama

GÜNCEL / VAN - 16.07.2013 14:42
Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, önceki gün süresi uzatılan sigorta primleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
VAN - Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'ndan (VSMMMO) yapılan açıklamada, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili maddesi gereği özel sektöre ait işyerlerinde sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden ilave puan ve uygulama süresi hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı'nın 14 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandığını belirtildi.


Açıklamanın devamında, 'Bu teşvik kararında 10 ve üzerindeki sigortalı çalıştıran özel sektöre ait işyerleri yararlanır. Bakanlar Kurulu Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde 5 puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere 6 puan ilave edilmek suretiyle, sigorta primi teşviki Temmuz 2013 tarihinden itibaren uygulanacaktır. Uygulanacak olan teşvik süresi 5 yıl süreyle 31.12.2018 tarihine kadar devam edecektir' denildi.


Teşvikten yararlanması için primlerin süresinde ödenmesi gerektiğini hatırlatan açıklamada, ayrıca yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı kişilerin sigortalı olarak bildirilmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi halinde, bu işverenler bir yıl süreyle teşvikten yararlanamaz uyarısında bulunuldu. (Nihat Bozkurt - İLKHA)
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş,önerileriniz ve yorumlarınız değerlidir. yorum sahipleri yazdıkları her yorumdan sorumludur
yorumlarınızda hukuka aykırı cümleler kullanmak şahıs veya kurumlara kişilik hakaretinde bulunmak cezai işlem gerektirir.


Yorumlar Yükleniyor..