Koyun Kırpma Zamanı Başladı

GÜNCEL / BATMAN - 02.06.2011 18:10
Batman merkeze bağlı Kuyubaşı köyünde koyun kırpma sezonu başladı.

BATMAN - Her yıl koyun kırkma döneminin mayıs ayında başladığını söyleyen köylüler, sıcaklar tam basmadan bütün küçükbaş hayvanlarını kırpmaları gerektiğini aksi halde hayvanların sıcaktan dolayı uyuz olabileceklerini belirttiler.

Kırpılan hayvanın yününden faydalandıklarını söyleyen köylüler; yatak, yorgan, yastık ve çorap yaptıklarını ihtiyaç fazlasını da sattıklarını söylediler.

30 yıldan fazla çobanlık yaptığını söyleyen Ramazan Güneysu (60), hayvan kırpma zamanının sıcaklarla beraber başladığını söyledi. Güneysu, "30 yıldan fazla çobanlık yaptım. Her sene yüzlerce koyun kırpıyorum. Kırpılan hayvanlar daha fazla kilo alıyor ve daha fazla süt veriyor. Bir de kırpılan hayvanlar uyuz olmuyorlar." dedi.

Hayvan kırpmanın titizlikle yapılmasının önemli olduğunu söyleyen Güneysu, "Hayvan kırparken ona eziyet etmeden yapılması lazım. Bunun için kırpma makasının sivri olması ve hayvanın güzelce bağlanması gerekir. Ayrıca kırparken de hayvanı kesmemeye özen göstermek lazım" şeklinde konuştu.

Muhyeddin Beyca - İLKHA

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş,önerileriniz ve yorumlarınız değerlidir. yorum sahipleri yazdıkları her yorumdan sorumludur
yorumlarınızda hukuka aykırı cümleler kullanmak şahıs veya kurumlara kişilik hakaretinde bulunmak cezai işlem gerektirir.


Yorumlar Yükleniyor..