Kur'an-ı Kerim'i Bitirmeden Hatim Olurmu?

İLİM & İRFAN - 30.03.2011 16:01
Kur'an-ı Kerim'in hatmini ölülerimizin ruhlarına teslim ederken bazen bir iki cüzün okunmadığı oluyor. Ama sonra okunuyor. Bitmeden hatmi teslim edebilir miyiz?

Kur’an-ı Kerim’in hatmini ölülerimizin ruhlarına teslim ederken bazen bir iki cüzün okunmadığı oluyor. Ama sonra okunuyor. Bitmeden hatmi teslim edebilir miyiz?

Kur’an-ı Kerim’den ne kadarı okunursa o kadarı teslim edilebilir. Bir cüz, bir süre, bir ayette olabilir. Bir kısmı teslim edebilir, sonra öbür kısmı kimin niyeti ile okunsa o teslim ona sayılır. Bazı âlimler “Şahıs Kur’an-ı Kerim’i ancak kendine okuyabilir, sevabı onadır, başkasına gitmez.” demişler.

Kur’an-ı Kerim’in mealinin okunması gerekiyor mu?

Gücü olan her Müslümanın Kur’an-ı kerimin manasını öğrenmesi lazımdır. Bu farz-ul kifayedir. Bu ilahi mesaj bizden ne istiyor, bilmesi lazım. Bunun içinde yanlış anlaşılmasın diye meal değil de tefsir okunması gerekiyor. Çünkü meal kısadır, kelime anlamıdır, birçok ayetler anlaşılmayabilir veya ters anlaşılabilir.

Mukabele yapıyoruz. Adet zamanında Kur’an-ı Kerim’i gözle takip edebilir miyiz? Takip ettikten sonra o cüzleri tekrar okumamız gerekiyor mu?

 Gözle takip edilebilir. Bu okuma sayılmaz. Takip ve dinleme hayrı vardır. Eğer hatim niyetiyle okunuyorsa bu okuma sayılmayacağından hatmin tamamlanması için tekrar okunması lazım gelir.

Kuran-ı Kerim dersini verdikten (Öğrettikten) sonra hediye almakta bir sakınca var mıdır?

En hak ettiğiniz ücret Kur’an’ı öğretmekten aldığınız ücrettir.” (Hadis-i şerif) Dolayısıyla hediye alınabilir, üstelik ücret karşılığı da ders verilebilir.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş,önerileriniz ve yorumlarınız değerlidir. yorum sahipleri yazdıkları her yorumdan sorumludur
yorumlarınızda hukuka aykırı cümleler kullanmak şahıs veya kurumlara kişilik hakaretinde bulunmak cezai işlem gerektirir.


Yorumlar Yükleniyor..