23 Kasım 2014
Pazar

HÜR DAVA PARTİSİ (HÜDA PAR)

16 Aralık 2012 Pazar 10:46:00


Türkiye`yi ve özelde de Kürtleri önümüzdeki seçimlerde yeni bir heyecan bekliyor galiba. Bu heyecanın nedeni tabiki yeni kurulan HÜR DAVA PARTİSİ...


Hem AKP, hemde BDP seçmenlerinin ağırlıklı olduğu ve her seçimde çekişmeli ve heyecanlı geçen seçimlere, her ikisininde oylarına talip bir parti HÜDA PAR.


Gerçi HÜDA PAR kurucuları, partilerdense sisteme alternatif olduklarını söyleyerek büyük bir hedefe doğru ilerleyecekleri görünüyor.


Batıyı bilmem ama doğuda belli bir oy alacaklarını, doğuda yaşayan briri olarak söyleyebilirim. Dindar Kürt diye komik bir ayırım yapmaktansa (kürt halkının geneli dinine bağlı bir halktır) aslında Türkiye`de yaşayan, İslam`i hassasiyete sahip halkın böyle bir beklentisi olduğuna inanıyorum, neden olarak şu örneği vererek söyleyebiliriz ki, 28 Şubat sürecinden sonra, dindar halkın en çok beklentisi, başörtüsü zulmünün sonlandırılmasıydı. Ama maalsef Milli Eğitimin almış olduğu en son karar ile, tüm öğrencilerin ` istedikleri gibi okula gidebilecekleri ama başörtüsü ile asla!` kararı ile dindar halkın tüm beklentilerini suya düşürmüştür.


Bu anlamda Ülkenin genelinde yaşayan dindar halk ister istemez alternatif bir parti arayışına gireceklerine inanıyorum. Açıkcası halk artık, sayın Tayyip ERDOĞAN dışında hiç bir AK PARTİ mensubuna inanmıyor ve güvenmiyor, buda şunu gösteriyorki zannımca ERDOĞAN`ın gitmesi bu partinin artık bitmesi anlamına geliyor.


Hiç AK PARTİ`linin sayın ERDOĞAN kadar dertli ve cesur olmadıklarına, en iyi örneklerinden biri de şu ki, doğuda BDP`nin yoğun olduğu yerlere hiç bir AKP`linin cesaret edip, seçim çalışması yapamamasıdır. en son şahit olduğumuz başta AKP`li milletvekili aday ve üyelerinin seçim günü merkez dışına çıkamadıklarıdır. Zaten bundan dolayıdır ki oy vermek isteyen varsa bile, oy vermektense evde oturmayı tercih etmiş ve AK PARTİ büyük bir yenilgiye uğramıştır.


Şunu demeye çalışıyorum gerekirse canını vereceğin bir partin yoksa böyle bir şeye niyetlenmiyeceksin. "Gerçi canını vereceğin partide senin canını vereceğin kadar tüm hassas değerleri taşımalı ya"


Şimdi gelelim HÜR DAVA PARTİSİ`ne, çıkış nedeni başta İslam`i bir hayatı kendilerine model almaları ve sonra insani değerlere sahip çıkmaları, halkın bu partiye olan teveccühünün artacağı inanıyorum. Çünkü müslümanların inancı olan din gibi hassas bir neden ile çıkmış olan bu parti kendini ıspatlar ise, halkta gerekirse her şeyini vermekten biran bile geri kalmıyacaktır. Mısır örneğinde olduğu gibi, son olaylarda canını verenler Mursi`dense Mursi`nin savunduğu değerlere vermiştir.


Geçen izlediğim bir programda bu partinin dindar ve radikal bir parti olduğunu söylerken çok şaşırdım açıkcası;


Ya hu Türkiye`de `ateist` Koministlerin bile TKP`si var ise, Sosyalistlerin ÖDP`si ve İŞÇİ PART`si var ise, Kemalistlerin CHP`si varsa bırakın dindarlarında `XUDA PAR`ı oluversin. Ve HÜDA PAR kurucuları da, bu ilkelerini savunurken takkiye yapmalarındansa büyük bir şeref ile haykırarak söylemelidirler.


Bir ikincisi ve üzücü olan, böyle ciddi bir parti kuruluyor iken hiç bir medya bunu gündem yapmamakta, hadi taraflı medyayı anladık ta, İslami hassasiyete mensup kurumlar bile Ahmet ALTAN`ın istifasını gündemlerine aldıkları kadar bunu gündemlerine alıp konuşmadılar bile.


Fazla uzatmadan son olarak şunu söyleyebilirimki, HÜDA PAR ülkedeki pek çok partiden daha hayırlı olacağına inanıyorum. HÜDA PAR kurucularını tanıdığımız kadarı ile, bu onu gösteriyor.


HÜDA PAR kurucularına da acizane bir önerim,


-Her işlerinde kendi camialarının dışında, özelde doğu genelde ise Ülkenin genelinde ki İslam`i cemaatler ile istişare etmeleridir.
-Halk ile içiçe olmaları kendilerinin saygınlığını arttıracaktır.


-Her işlerin de şeffaf olmaları insanların kendileri hakkındaki düşüncelerine bir cevap olacaktır.


-Halkın her kesimini kapsıyacak maddeleri tüzüklerine yerleştirmeli, unutmamalı ki bu ülkede her kesimden (ırkı,dini ve mezhebi farklı)insanlar yaşamaktadırlar.


-Aday gösterecekleri kimseler kendi camialarındansa halkın genelinin sevip saydığı ve güvendiği kişilerden oluşmalı.


-Partiye bir vakıf veya dernek olarak bakmamalı, aksine tüm dernek ce vakıfların düşüncelerini kapsayan çalışmalar yapmalı.
- Parti çalışmalarında vitrine oynayacak kişileri iyi seçilmeli, bu kişiler yeri gelince her şeylerini feda edecekleri gbi, Halkın da güvenini alan kişilerden olmalı.


Daha çok öneri ve tavsiyeler olduğunu hatırlatarak yazımı burada bitirirken partinin, tüm beklentisi olanları şaşırtmayacak hayırlı çalışmalara imza atacağına inanarak, hayırlara vesile olamasını Rabbimden niyaz ediyorum.
 

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.
SON DAKİKA
Tümü
YAZARLAR
Tüm Yazarlar