Mobil Sitene Ekle Künye Temsilcilikler Abonelik Arşiv Video Galeri Foto Galeri Reklam Haber Gönder 1. Sayfalar Doğru Gazete İletişim Arapça

17 Nisan 2014
Perşembe
Ana SayfaGüncelDünyaEkonomiAile & SağlıkKültür & SanatBilim & Teknolojiİlim & İrfanDoğruhaberDoğrugençÇ. MakalelerRöportajİslam ve HayatEtkinliklerAnalizAraştırmaAyetYazı DizisiRehberlikHutbeFıkıh KöşesiHaber YorumOkur KöşesiRamazanZ. Mektup VarHadisKitap
Son Dakika
Kapıkule Sınır Kapısı, giriş ve çıkışa kapatıldı

Kur`an-ı Kerim`i Bitirmeden Hatim Olurmu?

Kur`an-ı Kerim`in hatmini ölülerimizin ruhlarına teslim ederken bazen bir iki cüzün okunmadığı oluyor. Ama sonra okunuyor. Bitmeden hatmi teslim edebilir miyiz?
Eklenme : 30 Mart 2011 Çarşamba 16:01:00


Kur’an-ı Kerim’in hatmini ölülerimizin ruhlarına teslim ederken bazen bir iki cüzün okunmadığı oluyor. Ama sonra okunuyor. Bitmeden hatmi teslim edebilir miyiz?

Kur’an-ı Kerim’den ne kadarı okunursa o kadarı teslim edilebilir. Bir cüz, bir süre, bir ayette olabilir. Bir kısmı teslim edebilir, sonra öbür kısmı kimin niyeti ile okunsa o teslim ona sayılır. Bazı âlimler “Şahıs Kur’an-ı Kerim’i ancak kendine okuyabilir, sevabı onadır, başkasına gitmez.” demişler.

Kur’an-ı Kerim’in mealinin okunması gerekiyor mu?

Gücü olan her Müslümanın Kur’an-ı kerimin manasını öğrenmesi lazımdır. Bu farz-ul kifayedir. Bu ilahi mesaj bizden ne istiyor, bilmesi lazım. Bunun içinde yanlış anlaşılmasın diye meal değil de tefsir okunması gerekiyor. Çünkü meal kısadır, kelime anlamıdır, birçok ayetler anlaşılmayabilir veya ters anlaşılabilir.

Mukabele yapıyoruz. Adet zamanında Kur’an-ı Kerim’i gözle takip edebilir miyiz? Takip ettikten sonra o cüzleri tekrar okumamız gerekiyor mu?

 Gözle takip edilebilir. Bu okuma sayılmaz. Takip ve dinleme hayrı vardır. Eğer hatim niyetiyle okunuyorsa bu okuma sayılmayacağından hatmin tamamlanması için tekrar okunması lazım gelir.

Kuran-ı Kerim dersini verdikten (Öğrettikten) sonra hediye almakta bir sakınca var mıdır?

En hak ettiğiniz ücret Kur’an’ı öğretmekten aldığınız ücrettir.” (Hadis-i şerif) Dolayısıyla hediye alınabilir, üstelik ücret karşılığı da ders verilebilir.


DİĞER HABERLER
SON DAKİKA
Tümü
Van

REHBER TV       İLKHA       İNZAR       KELHAAMED       NİSANUR       DUA      SÖZ VE KALEM      ÖZLEM AJANS     

Yavuz Selim Mh. Mehmetçik sk. no:71 kat:2 Esenler/İstanbul Tel: (0212) 562 60 06 Fax: (0212) 562 60 16 Email: web@dogruhaber.com.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.